Kristel Vihalem

"Kvaliteet ei ole teguviis, vaid harjumus. " Aristoteles

Kristel Vihalem

+372 525 8536

Kinnisvaraturg pöördub ostjate poolele

 Allikas: aripaev.ee

Uus Maa kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi sõnul võetakse lähiajal kinnisvaraturul hoog rahulikult maha ja hinnad muutuvad ostjatele soodsamaks.

Global Property Guide andmetel jõudis Tallinna kinnisvara hind esimeses kvartalis maailmatasemete tippu, kasvades keskmiselt 20%. Sellest rohkem tõusis 45 riigi seast kinnisvarahinnad rohkem vaid Dubais, kus hinnad kasvasid 32%. Ülejäänud riigid jäid hinnakasvule pea poole võrra alla.

Uus Maa kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi märkis, et Tallinna kõrged kinnisvarahinnad hakkavad lähiajal hoogu maha võtma. „Esimene kvartal, nagu statistika üldse, oli varasemate sündmuste-otsuste tagajärg,“ ütles ta.

Tema sõnul on kinnisvarahindade kiire tõusu üheks algseks põhjuseks olnud väikeinvestorid, kes asusid oma sääste paigutama eelkõige väiksema üldpinnaga korteritesse. „Selliste korterite ruutmeetrihind on alati kõrgem,“ selgitas Vähi. Seetõttu hakkasid ka keskmised hinnad igakuiselt kerkima, nendega koos ka pakkumishinnad. „Ja nii ta siis muudkui keris,“ märkis ta.


Peale selle mõjutasid hindasid ka uusarendused ja üleüldine taastumine majanduskriisist. „Ma ei võrdleks seda aga aastatetaguse buumiga, sest, erinevalt tollasest, polnud praeguse kasvu põhjustajaks odav laenuraha – umbes pooled kinnisvaraostudest sooritati puhtalt omafinantseeringuga,“ märkis Vähi.

Vähi sõnul muutusid aktiivsemaks ka koduotsijad – paljudel tekkis taas võimalus oma eluasemesoove täide viia ja erinevaid variante nii järelturul kui uusarenduste näol oli piisavalt.

„Tallinna puhul on loomulikult tähtis ka fakt, et tegemist on linnaga, kuhu mujalt Eestist pidevalt sisse rännatakse. See hoiab vajaduse elamispindade järele kõrgel,“ rääkis ta.

Nüüd aga on kinnisvaraturg Vähi sõnul jõudmas stabiilsemasse ajastusse. Tehinguid toimub vähem ja ka hinnatõus hakkab aeglustuma. „Juba näeme ka allahindlusi, sest ostuhuvilised kas ei saa laenu või on pakkumishind nende jaoks juba tunnetuslikult liialt kõrge,“ ütles ta. Kuna buumi polnud, siis ei toimunud ka nii öelda turu lõhkemist, vaid hoog võetakse lihtsalt rahulikult maha.

„Turg pöördub taas ostjate poolele,“ ütles Vähi, lisades, et kui kuulutuse peale telefonikõnesid ei tule, siis peavad müüjad arvestama turuhinnaga ning vajadusel oma pakkumishinda korrigeerima. „Huvi kinnisvara soetamise vastu on olemas, kuid inimesed otsivad soodsamaid variante. Silmad pööratakse linnaosade-asumite poole, mis seni ehk kõige popimad veel polnud,“ märkis ta.

Vähi lisas, et nii nagu majandus, on ka kinnisvaraturg tsükliline. „Oleme jõudmas uude etappi. Samuti tuleb arvestada, et kõik, mis toimub majanduses, jõuab ka kinnisvaraturule,“ rääkis ta.